Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Ramię w ramię…” – służby w Łomży przeciwko agresji i brawurze na drogach [spot]

Każdego dnia przedstawiciele służb wyjeżdżają do zdarzeń na drogach, aby pomagać i ratować ludzkie życie. Część z tych zdarzeń powodowana jest przez brawurowe i ryzykowne zachowania drogowe. Wspólna, wakacyjna kampania społeczna pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach” prowadzona przez łomżyńskich policjantów, strażaków i ratowników medycznych ma na celu poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie wypadkom poprzez zwrócenie uwagi na szeroko rozumianą kulturę jazdy.

Dziś rano na briefingu prasowym zorganizowanym w budynku Komendy Miejskiej Policji w Łomży, zainaugurowana została wakacyjna kampania społeczna związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym pod nazwą "Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach". Do wspólnych działań, "ramię w ramię" stanęli łomżyńscy policjanci, ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie. 

Służby, które każdego dnia niosą pomoc uczestnikom zdarzeń drogowych, niejednokrotnie w swojej pracy spotykają się z przejawami agresji drogowej czy tragicznymi skutkami lekceważenia przepisów drogowych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego właśnie podczas wakacyjnych podróży, wspólnie chcą zapobiegać takim zachowaniom oraz propagować pozytywne postawy za kierownicą.

Na spotkaniu z przedstawicielami mediów, wyświetlono tematyczny spot filmowy, który zrealizowany został na potrzeby działań. Zaprezentowano także mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - zainicjowaną przez Komendę Główną Policji. 

Zaplanowane w okresie wakacyjnym działania w ramach kampanii, będą miały charakter profilaktyczno - edukacyjny i kierowane będą do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ich celem jest przeciwdziałanie brawurze, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na szeroko rozumianą kulturę jazdy po naszych drogach. 

Pamiętajmy! Na drodze nie ma miejsca na złość, gniew i agresję. Nie ma też miejsca na lekceważenie, łamanie zasad ruchu drogowego. Na drodze liczy się odpowiedzialna jazda, a przestrzeganie obowiązujących przepisów jest fundamentem bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dlatego:

- Bądź zawsze trzeźwym uczestnikiem ruchu drogowego;

- Za kierownicę siadaj wypoczęty i spokojny. Stan psychofizyczny ma wpływ jazdę, a rozdrażnienie może sprzyjać narastaniu gniewu i złości;

- Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przed podróżą dokładnie zaplanuj jej czas i przebieg. Pośpiech może powodować podejmowanie ryzykownych decyzji, które często kończą się tragicznie;

- Nie zajeżdżaj nikomu drogi i nie lekceważ innych na drodze – to przejaw agresji drogowej.

- Agresja rodzi agresję, nie prowokuj i nie daj się sprowokować do agresywnego zachowania;

- Bacznie obserwuj i przewiduj sytuację na drodze. Miejscami musisz liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W takiej samej sytuacji będą przecież kierowcy tuż obok, dlatego oczekuj spokojnie na możliwość dalszej jazdy.

- Nie przeceniaj siebie ani możliwości swojego samochodu, nie udowadniaj nikomu, że jesteś najważniejszy, lepszy;

- Reaguj właściwie, gdy jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, nagranie wideo nie jest wtedy najważniejsze;

- Sygnalizuj wyraźnie swoje zamiary – daj szansę innym na właściwą i bezpieczną reakcję;

- Utrzymuj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego – jazda „na zderzak” jest przejawem agresji drogowej;

- Bądź zawsze czujny i ułatwiaj przejazd pojazdom uprzywilejowanym, które jadą pomagać i ratować czyjeś życie;

- Nie oślepiaj innych swoimi światłami – stosuj je zgodnie z przeznaczeniem i zadbaj o ich właściwy stan techniczny;

- Tam, gdzie liczba pasów ruchu zmniejsza się, stosuj zasadę „jazdy na suwak” – nie zmuszaj innych do zatrzymania pojazdu;

- Zwróć uwagę innemu kierowcy o niesprawności jego pojazdu – może o niej nie wiedzieć;

- Pomóż kierowcy, który ma awarię i udziel informacji, jeżeli widzisz, że ktoś jej potrzebuje;

- Usuń zauważoną na jezdni przeszkodę lub powiadom o niej odpowiednie służby;

- Nie parkuj nigdy na drodze pożarowej – utrudniasz dostęp do miejsca służbom ratowniczym;

- Nie zajmuj więcej miejsc na parkingu niż musisz;

- Na drodze traktuj innych tak jak chcesz, aby Ciebie traktowano;

- Podziękuj użytkownikowi drogi, który ułatwił Ci wyjście z trudnej sytuacji lub był wobec Ciebie uprzejmy;

- Uśmiechnij się, życzliwość wobec innych jest wzajemnym ułatwianiem sobie życia;

Przypominamy, że na stronach internetowych wszystkich komend Policji pod banerami oznaczonymi hasłem: ”STOP agresji drogowej widziałeś – poinformuj” od wielu lat funkcjonują elektroniczne skrzynki pocztowe, gdzie można przesyłać sygnały o rażących naruszeniach przepisów ruchu drogowego na terenie województwa podlaskiego.

Kampania społeczna „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drodze” objęta została patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Link do filmu w dużej rozdzielczości

Link do pobrania filmu w dużej rozdzielczości.

  • Na fotografii grupowej stojące obok siebie służby, Policja. Straż Pożarna Pogotowie
  • Na fotografii grupowej stojące obok siebie służby, Policja. Straż Pożarna Pogotowie
  • Na fotografii grupowej stojące obok siebie służby, Policja. Straż Pożarna Pogotowie
  • Policjant wypowiadający się do kamery
  • na Fotografii widoczne są ulotki z akcji
  • Na fotografii widoczny kadr z filmu

Opis filmu: Spot do akcji Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach Głos dziewczynki: Wracaliśmy do domu, gdy ktoś zajechał drogę. pomagali wszyscy, Policjanci, Ratownicy i Strażacy. Głos Strażaka: Brawura i ryzykowne zachowania na drogach sprzyjają błędom, które kosztować mogą czyjeś życie. Głos: Ratownika: W wypadkach drogowych często poszkodowane zostają niewinne osoby. Agresja rodzi agresję. Nie prowokuj i nie daj się sprowokować do agresywnego zachowania za kierownicą. Głos: Policjanta: Pomagamy i chronimy, ramię w ramie przeciwko brawurze i agresji na drogach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.5 MB)