Nida i Nona - nowi czworonożni funkcjonariusze w łomżyńskiej Policji - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nida i Nona - nowi czworonożni funkcjonariusze w łomżyńskiej Policji

Ich węch to niezawodne „urządzenie”, którego nie da się zastąpić niczym innym. Nowi czworonożni funkcjonariusze rozpoczęli służbę na ulicach Łomży. Owczarki belgijskie Nida i Nona to psy patrolowo – tropiące, które przez blisko 5 miesięcy szkoliły swoją sprawność oraz umiejętności w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Będą tropić ślady pozostawione przez przestępców, pomogą w poszukiwaniu osób zaginionych i zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców Łomży.

Przez blisko 5 miesięcy starsi posterunkowi Mateusz Chaberek i Michał Dęby, wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami, ćwiczyli pod okiem najlepszych instruktorów w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Bezpośrednio po przyjęciu do służby owczarki belgijskie Nida i Nona trafiły pod opiekę przewodników z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Teraz zaczynają swoją służbę na ulicach miasta wspierając funkcjonariuszy z łomżyńskiej jednostki.

Oba psy są przygotowane do wykonywania zadań w służbie patrolowej i do tropienia przestępców – mówi starszy posterunkowy Mateusz Chaberek, dla którego Nona jest jego pierwszym psem służbowym. Funkcjonariusz w Policji służy od dwóch lat, a praca przewodnika psa służbowego jest tym o czym myślał już od dawna. – Kocham zwierzęta, mam w domu młodego owczarka niemieckiego, więc tym bardziej sprawia mi ogromną radość możliwość pracy z czworonogiem – dodaje.

Nida to pies służbowy, którego opiekunem jest starszy posterunkowy Michał Dęby. – Nida, tak jak i Nona, jest radosna, aktywna, bardzo kontaktowa. Chętnie pracuje. Wiem, że sprawdzi się doskonale, bo potrafi właściwie zareagować w momencie, gdy jest taka potrzeba. – opowiada z pasją o swoim czworonożnym partnerze. Funkcjonariusz, podobnie jak jego kolega, ma dwa lata służby i też chciał pracować ze zwierzętami. – Jest to zobowiązujące zadanie. Poza podstawowymimi obowiązkami wynikającymi ze służby, trzeba codziennie między innymi nakarmić psa, pobawić się nim i zapewnić aktywne zajęcia. Ale to daje ogromną satysfakcję. Te psy są bardzo inteligentne i wiem, że można na nich polegać. – dodaje.

Nida ma już za sobą pierwsze tropienie. Nona jeszcze nie. Razem z innymi czworonożnymi funkcjonariuszami z łomżyńskiej jednostki, będą się regularnie szkolić, aby podtrzymywać sprawność, doskonalić nabyte umiejętności i być w gotowości do podjęcia skutecznej pracy w terenie. Wczoraj takie szkolenie odbyło się na terenie Łomży (więcej o tym szkoleniu). 

  • Psy służbowe razem ze swoimi przewodnikami. Fotografia wykonana w parku.
  • Psy służbowe razem ze swoimi przewodnikami. Widok zbliżenie na owczarki belgijskie.
  • Funkcjonariusz idący z psem służbowym.
  • Funkcjonariusze idący z psami służbowymi. Widok na ulicę.
  • Funkcjonariusz podczas szkolenia psa służbowego.
  • Funkcjonariusz podczas szkolenia psa służbowego.