Sezon na działce – pomocna „sąsiedzka czujność” - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Sezon na działce – pomocna „sąsiedzka czujność”

Data publikacji 29.04.2020

Łomżyńscy dzielnicowi apelują do właścicieli ogródków rekreacyjnych i altanek działkowych o „sąsiedzką czujność” oraz właściwe zabezpieczanie swojego mienia. Wiosenny okres sprzyja kradzieżom mienia w tych miejscach, dlatego dobrze wiedzieć jak się chronić przed takim zdarzeniem. Warto też porozmawiać o swoich spostrzeżeniach z dzielnicowym.

Pogoda sprzyja wiosennym pracom w altankach działkowych i ogródkach rekreacyjnych. W tym okresie fakt aktywności działkowców wykorzystują również przestępcy, którzy interesują się pozostawionym tam mieniem. Sprawcy kradną zazwyczaj różnego rodzaju narzędzia przechowywane przez działkowców w takich miejscach. Dlatego o zabezpieczanie mienia apelują łomżyńscy dzielnicowi. Policjanci wskazują, że w przeciwdziałaniu kradzieżom, bardzo pomocna może być „sąsiedzka czujność”. Warto też porozmawiać o swoich spostrzeżeniach z dzielnicowym.

Oto kilka porad, których stosowanie zapobiec może kradzieży:

- Nie pozostawiajmy na terenie pomieszczeń działkowych cennych rzeczy, zwłaszcza, gdy pomieszczenia nie są solidnie zabezpieczone przed włamaniem.

- Nie pozostawiajmy torebek i reklamówek na ławce „na tzw. widoku”, gdy jesteśmy w pobliżu i wykonujemy prace ogrodowe – to co jest widoczne dla nas, widoczne jest i dla złodzieja przechodzącego w pobliżu.

- Zabezpieczmy dokładnie wejście na teren ogródka, a także wejścia do pomieszczeń, okna itp. – aby podczas naszej nieobecności, zabezpieczenia te nie były łatwe do pokonania.

- Jeżeli zauważymy podejrzanie kręcące się w pobliżu obce osoby, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zainteresujmy się co tam robią -  może właśnie sprawdzają teren. W razie podejrzeń powiadamiajmy o swoich obserwacjach Policję. Warto korzystać w takim przypadku z pomocy sąsiedzkiej. Poprośmy o to, aby sąsiad zwrócił uwagę na naszą własność.

- Spiszmy numery fabryczne i seryjne przedmiotów pozostawianych na działce, zróbmy im zdjęcia, a takie informacje przechowujmy w domu. W razie kradzieży i odnalezienia ich przez policjantów - łatwiej zidentyfikować takie przedmioty.