Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Otwartość na różnorodność

Data publikacji 06.05.2011

Otwartość na różnorodność – szkolenie nauczycielek i nauczycieli w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i edukacji wielokulturowejto projekt realizowany w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.4 - Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty.

CZAS TRWANIA PROJEKTU: wrzesień 2010- lipiec 2011

CELE PROJEKTU: zwiększenie wiedzy i umiejętności nauczycieli z zakresu wielokulturowej historii regionu i przeciwdziałaniu dyskryminacji, w tym samodzielnego planowania i realizacji zajęć z uczniami metodą projektu oraz opracowania materiałów metodycznych.

UCZESTNICY: nauczyciele różnych przedmiotów i etapów edukacyjnych: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej. Łącznie 50 osób z województwa podlaskiego.

OPIS DZIAŁAŃ:

1.    Szkolenie 40 godzinnew grupach po 25 osób. Zajęcia dla grupy łomżyńskiej odbywały się w siedzibie ODN (pl. Kościuszki 2 w Łomży), a dla grupy białostockiej w siedzibie CEN (ul. Złota 4 w Białymstoku). Szkolenie trwało od 5 października 2010 do 13 stycznia 2011 roku. Program opracowała Marzena Rafalska- konsultant ds. edukacji europejskiej. Prowadzącymi zajęcia byli: Monika Koszyńska, Wiesława Młynarczyk, Anna Kloza, Marzena Rafalska, Anna Młynarczuk. Tematyka zajęć obejmowała następujące zagadnienia:

- historia i tradycje społeczności zamieszkujących nasz region teraz i w przeszłości,

- metody nauczania międzykulturowego,

- zapobieganie konfliktom międzykulturowym i przeciwdziałanie dyskryminacji,

- projektowanie dydaktyczno-wychowawcze.

2.    Indywidualny etap szkolenia, tzn. konsultacje wspierające nauczycieli w realizacji projektu szkolnego, w wymiarze średnio 2 godziny na jednego uczestnika odbywały od stycznia 2011 r., bezpośrednio w miejscach pracy uczestników lub za pośrednictwem dostępnych mediów (telefon, fax, Internet).

3.    Wyjazdy studyjne do miejsc związanych z wielokulturową historią regionu (Sejny, Suwałki, Puńsk, Kruszyniany, Tykocin, Supraśl) to dwa jednodniowe wyjazdy w okresie 29 marca - 18kwietnia 2011 roku, poświęcone poznawaniu oferty edukacyjnej muzeów i programów lokalnych organizacji, np. Ośrodka „Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach, Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznejw Polsce, Ośrodka dla Uchodźców "Budowlani" w Białymstoku. Przewodnikami byli: Katarzyna Pierwienis -Lewandowaska (Suwalszczyzna) i Mariusz Sokołowski (Podlasie).

4.    Realizacja projektów związanych z edukacją wielokulturową i antydyskryminacyjnych (lekcje, wycieczki, wystawy, konkursy, imprezy szkolne lub klasowe, działania artystyczne, ect.) w okresie styczeń-maj 2011. Własne projekty Uczestników przedsięwzięcia nie tylko angażują uczniów i nauczycieli w ich placówkach, ale „promieniują” na całe lokalne środowisko, poszerzając krąg osób lepiej zorientowanych w problematyce wielokulturowości województwa podlaskiego.

5.    Publikacja –zostanie wydana broszura metodyczna, zawierająca najlepsze scenariusze lekcji lub plany szkolnych projektów edukacyjnych dotyczących edukacji wielokulturowej i sprawozdania ze zrealizowanych działań antydyskryminacyjnych. Wydawnictwo trafi do placówek uczestniczących w projekcie oraz do Gości konferencji podsumowującej.

6.    Konferencja podsumowująca projekt i promująca jego rezultaty odbędzie się w 9 czerwca 2011 r. w ODN w Łomży. Udział wezmą uczestnicy szkolenia, prezentując swoje dokonania oraz goście m.in. dyrektorzy szkół zainteresowani prowadzeniem w przyszłości programów antydyskryminacyjnych i edukacji wielokulturowej. Tematyczne wykłady wygłoszą Specjaliści z uczelni i instytutów naukowych.

Więcej informacji na:http://www.odnlomza.pl/projekt_pkol/otwartosc_na_roznorodnosc

Powrót na górę strony