Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Problem żebractwa

Data publikacji 05.05.2011

Żebractwo to zjawisko budzące niezadowolenie społeczne i rzutujące na ogólny poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niechlujny i odpychający wygląd, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, nachalne zachowanie, stanowią zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa obywateli. Przechodnie nagabywani przez żebraków obawiają się o swoje bezpieczeństwo i domagają się od Policji, zdecydowanych działań przeciwdziałających temu zjawisku.

Żebractwo to kontrowersyjny problem społeczny. Należy pamiętać, że żebracy – to zarówno ludzie niezaradni życiowo, ale i ludzie podejmujący ten proceder z czystej kalkulacji, uznając go za dobry sposób na łatwy zarobek poprzez wykorzystanie ludzkiej naiwności.

Po rozpoznaniu sytuacji osób żebrzących nasuwa się wniosek, że pomimo posiadania pełnej informacji o placówkach udzielających wsparcia ludziom w ciężkiej sytuacji życiowej (przekazywanej przez policjantów, strażników miejskich, pracowników socjalnych) nieliczni żebrzący zgłaszają się po pomoc. Wynika z tego, że dla większości z tych osób żebractwo to wybór, a nie konieczność.

Należy mieć świadomość, że drobne datki to najgorszy sposób pomocy. Zdobyte w ten sposób pieniądze rzadko przeznaczane są na cel zgodny z intencją ofiarodawcy.

Powyższe jest podstawą do policyjnych inicjatyw mających na celu uświadamianie darczyńców o bezcelowości i szkodliwości pieniężnego „wsparcia” udzielanego żebrakom, które w większości przypadków, jedynie utrwala patologiczne postawy. 

Funkcjonariusze wspólnie ze strażą miejską będą kontrolować i sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej można spotkać żebrzących. Będzie to dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej, ciągi handlowo-usługowe, ruchliwe skrzyżowania ulic, okolice marketów, parkingi,  a także okolice kościołów.

W przypadkach stwierdzenia wykroczeń związanych z żebractwem, konsekwencjami, w zależności od rodzaju wykroczenia, będą mandaty nałożone przez policjantów, grzywny wyznaczone przez sąd, kara ograniczenia wolności itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony