Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowy eksperyment na "Dzień Odblasków"

1 października w ramach realizacji ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć Przykładem” policjanci zaprosili młodzież szkolną do udziału w odblaskowym eksperymencie. Miejscem wieczornej akcji była położona przy drodze krajowej nr 61 miejscowość Marianowo. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 r. w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działań była Komenda Główna Policji.

Łomżyńscy policjanci włączając się w ogólnopolską akcję informacyjno – edukacyjną „Świeć Przykładem” - 1 października w Dzień Odblasków, rozpoczęli lokalne działania pod nazwą „Odblaski? Biorę w ciemno!” zachęcające do noszenia odblasków także w mieście. Wybór miejsca wieczornej akcji oraz jej adresatów nie był przypadkowy. Do udziału w odblaskowym eksperymencie mundurowi zaprosili bowiem grupę uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie (gm. Piątnica). W pobliżu tej szkoły usytuowane jest przejście dla pieszych przecinające ruchliwą drogę krajową nr 61, z którego codziennie korzysta młodzież. Eksperyment rozpoczął krótką pogadanką dotyczącą założeń akcji oraz przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci zwracali uwagę na to, że pomimo, iż noszenie elementów odblaskowych obowiązkowe jest po zmroku poza obszarem zabudowanym, to warto je nosić wszędzie. 

Podczas trwania eksperymentu, na nieoświetlonej części drogi w Marianowie, gdzie nie ma chodników, ustawiony został radiowóz z włączonymi światłami. Przed samochodem szły osoby bez elementów odblaskowych. Okazało się, że pomimo włączonych świateł, osoby piesze były prawie niewidoczne. Natomiast umieszczenie na ubraniach elementów odblaskowych, w takich samych warunkach, skutecznie zasygnalizowało kierowcy obecność pieszego na jezdni. W świetle reflektorów stanęli także policjanci, którzy podczas codziennej służby na drogach mają na sobie kamizelki odblaskowe poprawiające widoczność i bezpieczeństwo. Zgromadzeni przy radiowozie młodzi widzowie, mogli obserwować różnicę obu zaprezentowanych sytuacji drogowych. Jak się okazało, do wspólnych działań przyłączali się również przejeżdżający drogą mieszkańcy tej miejscowości. Po zakończonym eksperymencie wszyscy jego uczestnicy otrzymali od policjantów opaski odblaskowe. Odblaskowy eksperyment w miejscowości Marianowo miał zatem pokazać uczniom tutejszej szkoły - jak bardzo poprawia się ich bezpieczeństwo, gdy będą korzystać z odblasków podczas codziennego pokonywania tej drogi.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Warto pamiętać, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.67 MB)

Powrót na górę strony