Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA CIESZY SIĘ POPULARNOŚCIĄ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO

Data publikacji 29.01.2021

Bardzo dużym zainteresowaniem w 2020 roku wśród mieszkańców powiatu łomżyńskiego cieszyła się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Naniesionych na nią zostało ponad 2500 tysiąca różnego rodzaju zgłoszeń, z czego ponad 1800 zostało potwierdzonych przez policjantów. Najczęściej obywatele wskazywali niedozwolone miejsca spożywania alkoholu oraz wykroczenia związane z ruchem drogowym. Łomżyńscy policjanci podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie swojego działania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w odpowiedniej kategorii, których jest wiele do wyboru. Można dodać opis, wskazać czas występowania danego zjawiska a nawet umieścić zdjęcie. Naniesienie zagrożenia na mapie jest bardzo proste. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują odpowiednie działania. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowej pomocy należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. KMZB cieszyła się dużym zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że obywatele nie są obojętni na zagrożenia występujące w ich środowisku lokalnym. Przekazując taką informację policjantom, za pośrednictwem mapy, mieszkańcy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.  Przez ostatni rok, mieszkańcy naszego powiatu, korzystali z mapy 2535 razy. Mundurowi potwierdzili 1811 zgłoszeń, z czego 1204 zagrożeń zostało wyeliminowanych. Najczęstsze zgłoszenia związane były z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Spora liczba zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Mundurowi potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców, między innymi dotyczące spożywania alkoholu. Dzięki interwencji dzielnicowych na jednej z ulic Łomży powstał monitoring, co skutecznie zniechęciło biesiadników do kontynuowania spotkań alkoholowych. Dzięki reakcji społeczeństwa, potwierdziliśmy miejsce przebywania osoby bezdomnej i po interwencji policjantów mężczyzna dostał mieszkanie zastępcze. Również policjanci z ,,drogówki” mieli ręce pełne roboty, walcząc z piratami drogowymi na terenie zarówno miasta jak i naszych gmin.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z każdym rokiem cieszy się większą popularnością. Łomżyńscy funkcjonariusze zachęcają z jej korzystania.  

 

Powrót na górę strony