Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w rodzinie - REAGUJ! Nie bądź współwinny!

Data publikacji 01.12.2021

Osoby doświadczające przemocy muszą pamiętać o tym, że ukrywanie przejawów agresji może doprowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań sprawcy. Bezkarność może napędzać agresję oprawcy, dlatego dramaty rozgrywające się w czterech ścianach powinny doczekać się reakcji samych ofiar, sąsiadów lub rodziny i bliskich. Nasza reakcja ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci. One także poniosą ogromny koszt w postaci bagażu wspomnień o awanturach i rękoczynach pomiędzy rodzicami. Widzisz lub doświadczasz przemocy - zadzwoń 112!

Izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na nas wszystkich, ale szczególnie dotykają rodzin w kryzysie. W obecnej sytuacji ofiara przemocy domowej nie ma dokąd uciec ani gdzie się skryć. Dlatego tak ważny jest każdy sygnał, znak, aby policjanci mogli podjąć stosowne kroki!

Apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Pomóżmy innym i nie bądźmy obojętni. Każdy anonimowo, pod numerem telefonu 112 może powiadomić Policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwoliło zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa – może być wszczęte postępowanie przygotowawcze. W tym przypadku rodzina została dodatkowo objęta procedurą Niebieskiej Karty.

Jeśli jesteś świadkiem:

Jeżeli jesteś sąsiadem osób krzywdzonych, a więc: słyszysz awantury, krzyki lub stłumione krzyki, płacz dzieci lub nietypowe hałasy. Obserwujesz, że na przykład sąsiadka ma siniaki (lub nagle zaczęła chodzić w słonecznych okularach albo założyła bluzkę z długimi rękawami, a jest lato), możesz pomóc na kilka sposobów.

Możesz:

  • porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała;
  • zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc - w zależności od potrzeb osoby krzywdzonej;
  • jeżeli jesteś bardziej odważny/a - możesz też porozmawiać z osobą stosującą przemoc, informując ją, że wiesz o przemocy i że przemoc jest przestępstwem;
  • jeżeli chcesz pozostać najbardziej neutralny - możesz po prostu wezwać policję, zawiadomić najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej lub zadzwonić do "Niebieskiej Linii" pod numer 801 12 00 02;
  • możesz też przekazać numer do "Niebieskiej Linii" osobie krzywdzonej.

Pamiętaj, że osoba krzywdzona może "kryć" sprawcę, ponieważ wstydzi się swojej sytuacji w domu. Może też nie chcieć przyznać się, że doznaje przemocy, gdyż jest zastraszona przez osobę stosującą przemoc, która powtarza na co dzień, że jest do niczego i że nikt jej nie pomoże. Nie zniechęcaj się tym, tylko działaj!

Nie daj się też zwieść pozorom:

  1. Osoby żyjące w związkach, w których ma miejsce przemoc mogą sprawiać wrażenie osób, które godzą się na takie życie, bo im wygodnie (na przykład finansowo - gdy osoba stosująca przemoc zarabia na dom).
  2. Osoby doznające przemocy mogą też czasami wyglądać na przykład na nie radzące sobie z dziećmi, domem, dbaniem o siebie, a osoby stosujące przemoc to często osoby elegancko ubrane, kłaniające się sąsiadom. Nieraz, jako sąsiedzi współczujemy im, że mają takiego zaniedbanego partnera i myślimy, ulegając stereotypom: "nic dziwnego, że taki ją/jego los spotyka".
  • Dwóch umundurowanych policjantów wchodzi do klatki schodowej bloku.
  • Dwóch umundurowanych policjantów wchodzi do klatki schodowej bloku.
  • Dwóch umundurowanych policjantów wchodzi do klatki schodowej bloku.
Powrót na górę strony