Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dowiedziała się, że została oszukana, jak przyszła do komendy odzyskać pieniądze

Data publikacji 18.03.2022

Tylko wczoraj oszuści 11 razy dzwonili do mieszkańców Łomży. Niestety 85-latka uwierzyła w historię rzekomego policjanta i straciła blisko 20 tysięcy złotych. O tym, że padła ofiarą oszusta dowiedziała się, kiedy przyszła do komendy po swoje pieniądze.

Wczoraj oszuści 11 razy dzwonili do mieszkańców Łomży. Niestety, 85-latka uwierzyła w historię rzekomego policjanta. Mężczyzna, przedstawił się z imienia i nazwiska jako funkcjonariusz łomżyńskiej Policji. Twierdził, że rozpracowuje grupę przestępczą, która próbuje wyłudzić pieniądze od mieszkańców Łomży. W celu potwierdzenia swojej tożsamości polecił kobiecie wybrać numer alarmowy. Seniorka nie rozłączając się wpisała na klawiaturze 112 i po chwili usłyszała damski głos ,,komenda główna policji”. Kobieta potwierdziła słowa oszusta i poprosiła ją o pomoc przy zatrzymaniu szajki złodziei. Dodała, żeby uważała na listonosza, który również zamieszany jest w ten proceder. Dalszą rozmowę kontynuował mężczyzna. Fałszywy policjant polecił seniorce spakować wszystkie oszczędności i czekać na jego wizytę. Zapewniał, że po spisaniu numerów banknotów, pieniądze wrócą do seniorki. Kilka minuta później do drzwi jej mieszkania zapukał mężczyzna, któremu przekazała blisko 20 tysięcy złotych. Gdy po 18 przyszła do łomżyńskiej komendy zapytać, kiedy odzyska pieniądze, dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów.  

Pozostałe oszustwa miały tę samą legendę. Na szczęście żadna z osób nie dała się nabrać.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów:

  • zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za policjanta lub członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Rozłącz się i zadzwoń do innego członka rodziny. Upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje,
  • policjanci nigdy przez telefon nie informują o swoich realizacjach i nie proszą o przekazywanie pieniędzy,
  • nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz,
  • oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
  • jeśli usłyszysz w słuchawce taką historię powiadom policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

 

Powrót na górę strony