Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne oszukane "na BLIKA"

Data publikacji 03.03.2023

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Włamując się na konta społecznościowe, podszywają się pod ich właścicieli i wysyłają znajomym wiadomości z prośbą o kody BLIK. Tym razem ofiarami oszustów padły dwie mieszkanki powiatu łomżyńskiego. Łącznie straciły 3 tysiące złotych.

Do łomżyńskich policjantów zgłosiły się dwie kobiety oszukane ,,na Blika”. W każdym przypadku sposób działania oszustów był ten sam. Cyberprzestępcy podszyli się pod znajome kobiet włamując się na konta społecznościowe. Następnie poprosili za pośrednictwem komunikatora o chwilową pomoc finansową. Zarówno 39-latka i 27-latka były przekonane, że korespondują z koleżankami, dlatego wygenerowały kody BLIK. Kiedy po transakcjach skontaktowały się telefonicznie ze znajomymi okazało się, że nie wysyłały do nich żadnych wiadomości. W ten sposób mieszkanki naszego powiatu straciły łącznie 3 tysiące złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

 

Powrót na górę strony